∂∂ Diş Eti Hastalığı Alzheimer’ın Nedeni Olabilir - ScienceTR
kapat

Diş eti hastalığına neden olan bakteriler, demans nedeni olarak gösterilmiştir.

İşte bilmeniz gerekenler.

Diş eti hastalığı nedir ve neden bu konuda endişelenmeliyiz?

Hafif haliyle diş eti iltihabı olarak da bilinen diş eti hastalığı, bakteriler diş plağı içinde biriktiğinde, iltihaplanma, diş etlerinin alçalması ve kanamaya neden olduğunda meydana gelir. Daha ciddi derecede ilerlerse, periodontitis, apse ve diş kaybına neden olabilir.

Peki neden bu konu hakkında konuşuyoruz?

Diş eti hastalığına neden olan önemli bakterilerden birinin – Porphyromonas gingivalis – aynı zamanda Alzheimer hastalığının, bir demans türünün ana sebebi olabileceği ortaya çıktı.

Diş eti hastalığımız olup olmadığını nasıl anlarız?

Dişlerinizi temizlediğinizde  veya diş ipi kullanırken diş etlerinde kaynaklanan kanamalar kesinlik hastalık belirtisi değildir, çünkü çok fırçalarken zarar veriyor olabilirsiniz. Ancak diş hekimleri her türlü kanamanın kontrol edilmesi gerektiğini söyler. Diğer işaretler ise diş etleri etrafındaki ağrı ve kötü nefesi kokusudur.

Bunun hakkında ne yapılabilir?

Araştırmacılar, P. gingivalis için bir aşı ve spesifik bir anti-toksin üzerinde çalışıyorlar, ancak bunların kliniğe ulaşmaları için bir kaç yılı daha var. O zamana kadar, en iyi yöntemler, diş eti hastalıklarını önlemek için klasik  yöntemler ile olağan adımları atmaktır.

Bu adımlar nelerdir?

Başlangıç olarak diş hekiminizi dinlemelisiniz. Günde iki kez dişlerinizi temizlemenizi ve boşluklarda kalan plakları temizlemek için diş ipi veya interdental çubukları kullanmalısınız. Çok kuvvetli fırçalama, oral bakterileri kan dolaşımına bulaştırır, bu yüzden sakin ve yumuşak hareketeler ile dişler fırçalanmalıdır.

Geç kalınmış ise neler yapılabilir?

Eğer tartar dişlerinizde çok ilerlemiş ise sıradan bir diş fırçası temizlemenize yardımcı olmaz. Dişçide temizlenmesi gerekir. İngiltere Ulusal Sağlık ve Bakım Enstitüsü, dişlerinizin durumuna ve diğer sağlık faktörlerine bağlı olarak diş hekiminizi 3 aydan 2 yıla kadar aralıklarla görmenizi tavsiye eder.

Yapılacak başka bir şey var mıdır?

Tüm genel sağlık önerileri burada geçerlidir. Sigara içmek diş eti hastalıklarını daha kötü ve tedavi etmeyi zorlaştırır. Ve iyi bir diyet ve egzersiz rejimi diş etleriniz ve beyniniz için kötü olan düşük seviyeli kronik enflamasyonu azaltır. Genel fiziksel sağlıksızlığın Alzheimer’ı daha da kötüleştirmesi tesadüf olmayabilir.

Peki bu hastalık herkesi mi tehdit etmektedir?

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’ne göre, çoğu yetişkin bir dereceye kadar buna sahip ve ama  belirgin bulgulara bakılırsa herkeste Alzheimer’da bulunmuyor.Hastalık oluşumu konusunda hala açıklanmayan çok şey var, ancak bu ne kadar bakteri bulunduğunun veya vücudunuzun onlarla başa çıkmada ne kadar iyi olduğu sorularınıda neden olabilir.

ÇEVİRİ: ÖZGÜL

Kaynak:https://www.newscientist.com/article/2191842-gum-disease-may-be-the-cause-of-alzheimers-heres-how-to-avoid-it/?obOrigUrl=true

Etiketler : alzheirmerDişetihastalığıolabilirsciencesciencetrsebep

Yorum Yapın