∂∂ Bu Çocuk Bana Benzemiyor ! - Babalık Testi
kapat
BilimBiyoloji

Bu Çocuk Bana Benzemiyor ! – Babalık Testi…

“Bu çocuk bana benzemiyor” !.. Beyinlerini kemiren bu şüpheyle, yurt içi ve yurt dışındaki özel laboratuvarlara başvurup babalık testi yaptıranların sayısı çığ gibi büyüyor.

Ankara Üniversitesi Adli Tıp Bölümü’ne başvuran her 4 babadan biri gerçek baba değil..İngiltere’nin bir kasabasında 300 kadına ait yapılan Babalık Testinde çocukların % 30’unun gerçek babasının kadının kocası olmadığı saptandı ve açıklandı… 

Doktor Hause (Hause M.D.) dizisinde Dr. Hause’un dediği gibi; babaların % 30’u başka bir erkekten olan çocuğa babalık yaptığını bilmemektedir.. 

DNA test merkezinde, babalık testi, 21 genetik ortak bölgenin analizi yapılarak çalışılmaktadır. DNA test raporunuz da, %99.99 ve üzeri kesinlikte, biyolojik babası olduğunuz ya da % 0 ihtimal ile biyolojik babası olmadığınız saptanmaktadır. Örneğin % 85 babasıdır gibi bir olasılık söz konusu değildir.. Testin sonucuna göre; kesinlikle ya babasıdır ya da değildir…

Tüm hücrelerimizde bulunan ve genetik bilgimizi oluşturan DNA, 4 bazın (A, G, C, T) birbiri ardına sıralanması ile oluşmuştur. Tüm bireyler 4 çeşit bazın dizilenmesi ile oluşan kendine özgü benzersiz DNA dizisine sahiptir. Biyolojik olarak çocuğa ait genetik bilginin yarısı babadan diğer yarısı anneden gelmektedir. Babalık testinde, baba ve çocuk arasında belirli bölgelerin uyumlu olup olmamasına bakılarak ‘’ biyolojik baba ‘‘ belirlenebilmektedir.

Tüm dokulardan DNA testi çalışılabilir. Ancak, kolay alınabilir olması nedeniyle kan, ağız içi mukoza (swab) örneklerinden çalışılmaktadır. Özellikle küçük çocuklardan örnek alımını kolaylaştırmak için ağız içi mukoza (swab) örneği tercih edilebilir. 

Babalık Testi için; baba ve çocuktan alınan örnek yeterlidir.. Fakat anneden de örnek alınması çalışmayı daha da güvenli kılar..

Çeşitli kaynaklardan alıntı ve tarafımdan derleme 

Kayra 

Etiketler : babalık testibu çocuk bana benzemiyor

Yorum Yapın