∂∂ Sık Aspirin Kullanımı Kanama Riskinin Artmasına Neden Olabilir - ScienceTR
kapat
Background from colored pills, tablets and capsules

Bugün Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde (JAMA) yayınlanan yeni bir çalışma, kalp krizlerini ve felçleri önlemek için düzenli olarak aspirin almanın majör kanama bölümlerinde yaklaşık% 50 artış riskine yol açabileceğini keşfetti.

King’s College London ve King’s College Hospital’daki bilim adamlarının sistematik derlemesi, kardiyovasküler hastalığı bulunmayan hastalar üzerindeki genel etkilerini inceledi.Düşük kalp krizi riski ve diğer kardiyovasküler olaylar ile ilişkiliyken, artan majör kanama riskine yol açtığını da buldular.

Aspirinin daha önce felç ve kalp krizi geçirmiş olanlar için riskleri azalttığı biliniyorsa da, aspirinin kardiyovasküler olayların önlenmesindeki rolünün kanıtı kesin değil.

Bu çalışma, bilinen kardiyovasküler hastalığı olmayan ve on iki ay sonra takip edilen 1000’den fazla katılımcıyı kapsayan denemelerin sonuçlarını incelemiştir. Katılımcılar, aspirin alan, diğeri ise plasebo alan veya hiç tedavi almayanları içermiştir.
Sonuçlar şunu gösterdi:

  • Aspirin kullanımı % 11 daha düşük kardiyovasküler olay riski ile ilişkilendirildi.
  • Tek bir kalp krizi, inme veya kardiyovasküler ölümü önlemek için yaklaşık 250 hastanın 5 yıl boyunca aspirin ile tedavi edilmesi gerekiyordu.
  • Aspirin kullanımı, almayanlara kıyasla majör kanama olaylarının% 43’üyle ilişkiliydi.
  • Aspirin ile tedavi edilen yaklaşık 200 kişiden birinde majör kanama oldu.
  • Aspirin ile yeni kanser tanıları veya ölümleri üzerinde bir etki görülmedi.

Ana yazar,King’s College London’daki Kardiyoloji Akademik Kliniği Baş Araştırmacısı Dr. Sean Zheng, şunları söyledi: “Bu çalışma, kalp krizi, felç ve kardiyovasküler hastalığı olmayan kişilerde kalp krizi, felç ve kardiyovasküler ölümlerin önlenmesinde rutin aspirin kullanımını önermek için yeterli kanıt olmadığını göstermektedir.

Diyabetli hastalarda kardiyovasküler hastalık riski yüksek olan ve diyabetli hastalarda yapılması gerekenler konusunda daha fazla belirsizlik vardı. Bu çalışma, bu hastalarda kardiyovasküler olayların azalmasına rağmen, bu yararların majör kanama riskinin artmasıyla aynı oranda olduğunu göstermektedir.

Aspirin kullanımı, hasta ile hekimi arasında tartışma yapılmasını gerektirir; bununla birlikte, herhangi bir küçük potansiyel kardiyovasküler yararına karşılık, majör kanama riskini arttırdığı da bilinmeli.

ÇEVİRİ:ÖZGÜL
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190122114950.htm

Etiketler : arttırabiliraspirinkanamakullanımıriskinisciencesciencetr

Yorum Yapın