∂∂ Uykunda Öğrenme Mümkün - ScienceTR
kapat

Öğrencilerin en büyük hayali uyurken gerekli bilgilerin kaydını dinlemek ve büyük bir sınavdan önce onu bu bilgileri öğrenmiş olmaktı. Şaşırtıcı bir şekilde, yeni araştırmalar uykumuzdaki bilgileri gerçekten hafızaya işleyebileceğimizi gösteriyor, ancak yazarlar ne yazık ki bu durumun aynı anda ders çalışmamıza ve uyumamıza izin vermeyeceği sonucuna varıyor.

Uyku araştırmacıları, uyku sırasında bile seslerin alaka düzeyine duyarlı olabileceğimizi göstermiştir. Bazı insanlar, sürekli aynı şekilde yüksek sesle konuşulan ortamlarda bulunduğu zaman yüksek sesli bir konuşma esnasında ya da ebeveynlerin kendi bebeklerinin ağlama seslerine diğerler insanlardan daha fazla uyanma ihtimalinin yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Avustralya Monash Üniversitesi’nden Dr. Thomas Andrillon bu konuda daha da ileri gitti. Fransa’daki ona destek olan araştırmacılar ile birlikte insanların hafif uyku modundayken gürültülü bir yerde dinlediğiniz sohbete konsantre olabileceğiniz gibi, anlamsız sesler üzerine de anlamlı seslere odaklanabileceğini gösterdi. Araştırmacılar bile konularını kendilerine uyguladıklarında bu tür durumların içinde geçen konuşmaların bir kısmını hatırladıklarını buldular.

Andrillon IFLScience’a verdiği demeçe göre, elektroensefalogramların (EEG) beyni izlemesi ve özellikle gelen bilgiyi bilim adamlarına yanıt veren bir sinyali olarak tanımlaması ve ardından EEG’nin incelendiğinde ve kişinin ne dinlediğini öğrenmesini sağlamak mümkündür. Bu bilgi elimizdeki okumaya en yakın şey dedi.

Nature Human Development araştırmalarında, Andrillon ve ortak yazarlar, 24 kişinin bir kulağına haber kesitleri ve film alıntılarından oluşan bir döngü dinlettiler. Diğer kulakta ise katılımcılar, Jabberwocky (Lewis Carroll’un ünlü şiirinden ) şiirini, kendi sözlük ve dilbilgileri ile kendi Fransızcalarını içeren sözcüklerin kaydı dinletildi.Andrion, EEG’lerin hem uyanıkken hem de hafif uykuda, katılımcıların anlamsız hikayeler üzerinde anlam ifade eden hikayelere öncelik verme eğiliminde olduklarını gösterdiler. Ancak derin uykuda, anlamlı seslerin bile hiçbir etkisi olmadı.

Andrillon’a göre, bilgiyi beynimize sıkıştırmak için kullanamamanızın birçok nedeni var. Birincisi, mesajlar sadece bir dakika sürdü ve insanlar uyandıktan sonraki kısa sınavlara dayanarak sadece ilk 30 saniyeyi hafızada tutuyor gibiydiler.Dahası, Andrillon’un denekleri, insanların geceleri uyandıklarında rüyalarının çoğunu, hatta duydukları şeyleri unutması gibi, bilgiyi işlemeyi bilinçli olarak hatırlamayan uyku amnezisi yaşadılar. Bu, güveneceğiniz şüpheli bir bilgi deposu oluşturuyor.

En önemlisi, uyku amnezi bir sebeple olur. Andrillon, IFLScience’da bunu şöyle açıklıyor; geçmişteki hatıraların birleştirilmesi için uyku çok önemli dedi. Beyin yeni anılar oluşturuyor ve böylece geçmişleri kirletmeden işleyebiliyor. Uyku sırasında öğrenebileceğimiz çok az şey, gün içinde topladığımız her şeyin hatıralarına karışacaktır.

ÇEVİRİ: ÖZGÜL

Kaynak: https://www.iflscience.com/brain/learning-in-your-sleep-is-possible-kind-of/

Etiketler : mümkünöğrenmesciencesciencetrUykuda

Yorum Yapın