∂∂ Dünyanın en büyük kitlesel yok oluşundan tahmin edilenden daha çok bitki hayatta kaldı - ScienceTR
kapat
ArkeolojiBilimGenel

Dünyanın en büyük kitlesel yok oluşundan tahmin edilenden daha çok bitki hayatta kaldı

Bazı eski bitkiler kurtuldu;

Yaklaşık olarak 255 milyon yıllık fosillerden oluşan bir koleksiyon, daha önce üç ana bitki grubunun önceden düşünüldüğünden daha önce var olduğunu ve Dünya’nın deniz türlerinin yüzde 90’ından fazlasını ve kara omurgalılarının yaklaşık yüzde 70’ini yok eden kitlesel bir yok oluşa yol açtığını gösteriyor.

The Science dergisinde açıklanan fosiller, bu bitki gruplarının en erken kayıtlarını yaklaşık 5 milyon yıl geriye itti.

Almanya’nın Münster Üniversitesi’nde çalışan paleobotanist Benjamin Bomfleur, “Bu sadece 5 milyon yıl değil, Permiyen-Triyas sınırını kaplayan 5 milyon yıl” diyor.

Bu buluntular, Permiyen Dönemi sonunda yaklaşık 252 milyon yıl önce meydana gelen dünyanın en büyük kitle yok oluşu olarak bilinen ve Büyük Ölüm olarak adlandırılan felaketten kurtulan toprak bitkilerinin yer aldığı listeye eklendi.

Bomfleur ve meslektaşları, Ürdün’deki Ölü Deniz’in yakınındaki çöl kayaçlarındaki yeni fosiller buldular.
Paleontologlar on yıllardır bu kaya oluşumlarını araştırıyorlar ve her gittilerinde yeni fosillerle karşılaştıklarını söylediler.

Bu fosillerin oluştuğu zamanda, bölgenin tropik iklime sahip olduğu, ancak uzun süren kuraklık dönemleri vardı. Aslında bu koşullar fosillerin oluşması için iyi bir ortam değil. Ama şaşırtıcı bir şekilde, bu fosiller son derece iyi korunmuş. Bomfleur ve meslektaşları içine gömülmüş mumsu bitki kütiküllerini çıkarmak için bir asitle kayaları yıkadılar. O kütiküller, yaprakların veya yaprakların yüzeylerinde olan mikroskobik özelliklerin bir kalıbını korurlar böylece bu detaylar bilim adamlarının bitki türlerini daha doğru bir şekilde tanımlamasına yardımcı olur.

Ekip, şimdi Güney Yarımküre’de yaşayan büyük bir koni taşıyan bitki grubu olan Podocarpacae ailesine ait fosiller buldu. Bu fosiller bugün hala var olan herhangi bir kozalaklı ailesinin en eski fosil kanıtı.

Ve fosiller, artık nesli tükenmekte olan iki ana tohum bitkisi soyunun – Bennettitales ve Corystospermales – Permiyen boyunca etrafta olduğunu ve yok olmadığını göstermiş oldu. Bennettitales özellikle dikkat çekicidir çünkü çiçek benzeri üreme yapıları üretirler ve yaklaşık 125 milyon yıl önce ortaya çıkan çiçekli bitkilere uzak kuzenler olmuş olabilirler.

Bugün, tropik bölgeler biyolojik çeşitlilik için uygun noktalar ve eski tropiklerin de öyle olduğu düşünülüyor. Ama çok az fosil kanıt var, diyor Chicago Botanik Bahçesi’ndeki paleobotanist Fabiany Herrera.Önceki genetik analizlere dayanarak, bu antik tropikal bitki gruplarının bazılarının kitlesel yok oluşundan kurtulabilmesi mantıklı olacaktır.Ama eskiden hiçbir kanıtımız yoktu ama artık var diyor Herrera.

Çeviri:Onur 
kaynak: https://www.sciencenews.org/article/more-plants-survived-world-greatest-mass-extinction?fbclid=IwAR1dp2wnPYI9Rwrnjsekkan5bxMHW_hsVYMwV5YOYO5DPnhHsBnt7lX-E1k

Etiketler : #onurbitkibitkilerdünyadakievrimfosilsciencesciencetr
onur

The author onur

Yorum Yapın