∂∂ Yeni Araştırmalar Hepimizin Yıldız Maddesinden Oluşmuş Olabileceğini Gösteriyor - ScienceTR
kapat
AstrnomiBilimGenel

Yeni Araştırmalar Hepimizin Yıldız Maddesinden Oluşmuş Olabileceğini Gösteriyor

Gökbilimciler, yıldızların ve gezegenlerin ortaya çıktığı malzemede oluşturulabilecek temel bir biyotik ön molekül tanımladılar.

Yaşamın en büyük gizemleri açısından, yaşamın nasıl ortaya çıktığı sorusu olarak daha fazla aranan ve anlaşılmaz bir şey yoktur. Şimdi, Queen Mary University of London tarafından yürütülen araştırmalar, gelecekteki muhtemel bir cevabın önemli bir parçasını bulmuş olabilir.

Biyotik Ön Molekül
Araştırmacılar, yaşamın ortaya çıkmasından önce var olan glikolonitril (HOCH2CN) adlı tamamen yeni bir organik molekül keşfetti. Biyotik ön molekül, bir yıldızın oluştuğu malzemede tespit edildi.Biyotik ön moleküller yaşamın kökeninin potansiyel kimyasal veya çevresel öncüleridir. Bunları güneş tipi protostarlarda tespit etmek gökbilimcilerin güneş sistemimizin nasıl oluştuğunu anlamalarına yardımcı olur.Moleküller, bir yıldız çevresinde yaratılan gezegenlerin, bir tür yaşam formu oluşturmak için gereken kimyasal içeriklerin bir kaynağı ile var olmaya başlayabileceğinin bir göstergesi olarak hizmet eder. Bu özel yıldız malzeme molekülü, IRAS16293-2422 B olarak bilinen güneş tipi bir protostarda keşfedildi.Ophiuchus takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 450 ışıkyılı uzaklıkta yer alan IRAS16293-2422 B, yaşamın başlaması için bazı ideal koşullara sahip.

Sadece genç yıldızları evriminin en erken safhasında barındıran değil, aynı zamanda kendi güneş sistemimiz oluştuğunda mevcut olduğunu bildiğimiz benzer koşullarda barındıran sıcak ve yoğun bir bölgedir.Queen Mary University of London’dan ana yazar Shaoshan Zeng “Bu önemli biyotik ön-öncesi molekülün, yıldızların ve gezegenlerin ortaya çıktığı malzemede oluşturulabileceğini gösterdik, bu da bizi Dünyadaki yaşamın kökeni için yol açabilecek süreçleri belirlemeye bir adım daha yaklaştırdı” dedi.

Önemli bir adım
Bu keşif, biyotik öncesi astrokimya için ileriye doğru atılmış önemli bir adım olarak ortaya çıkıyor. Glikolonitril, DNA’nın nükleik asidindeki dört nükleobazdan biri olan adenin oluşumuna doğru anahtar bir öncü olarak kabul edilir. Adenin, canlı organizmalarda hem DNA hem de RNA’dan sorumludur.Yıldızın oluştuğu, yıldızlararası ortam adı verilen periyodun Şili’deki Atacama Büyük Milimetre / submillimetre Dizisi (ALMA) teleskopu kullanılarak incelenmesiyle keşif sağlandı.

Bu verileri kullanarak, gökbilimciler glikolitrilin kimyasal imzalarını tespit edip tanımlayabildiler. Sadece bu değil, biyotik ön molekülün keşfedilme koşullarını tespit edebildiler.Bu araştırma aynı zamanda İspanya’daki Centro de Astrobiología, İtalya’daki INAF-Osservatorio Astrofisico di Arcetri,Avrupa Güney Gözlemevi ve ABD’deki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi tarafından da desteklendi.

ÇEVİRİ:ÖZGÜL

Kaynak:https://interestingengineering.com/we-may-all-be-star-material-finds-new-study

Etiketler : gösteriyormaddesindenolabiliceğinioluşmuşscience trsciencetryıldız

Yorum Yapın